قالب وردپرس
logo-mini

چگونه با چند ترفند ساده یک لنز ماکرو بسازیم!

اگر به عکاسی ماکرو علاقه دارید، حتماً باید برای خرید یک لنز ماکرو خوب هزینه چند میلیونی کنید. همچنین می توانید از اکستنشن تیوب یا فیلتر کلوزآپ برای بزگ تر کردن سوژه استفاده کنید. اما اگر بخواهید بدون هزینه کردن از فاصله بسیار نزدیک عکس بگیرید و این کار را فقط برای تفریح انجام دهید باید چکار کنید؟

تبدیل کردن یک لنز استاندارد به لنز ماکرو کاری بسیار بسیار ساده است. برای این کار هیچ چیز بیشتر از یک مقوای لوله ای شکل، یک بدنه دوربین قدیمی و کمی چسب نواری نیاز نخواهید داشت.

اگر فقط می خواهید عکاسی ماکرو را امتحان کنید، لنز زوم استاندارد شما احتمالاً حالت ماکرو هم دارد: با اینکه این حالت اندازه اصلی یا همان ۱:۱ را به شما نمی دهد، اما برای مدتی می توانید از آن برای امتحان عکاسی ماکرو استفاده کنید و نیاز هایتان برآورده شود.

چگونه با چند ترفند خودمان لنز ماکرو بسازیم:

۱نصب لنز روی دوربین

ترفند عکاسی ساخت لنز ماکرو

با درست کردن راهی برای نصب کردن لنز بر روی دوربین کار خود را شروع کنید. یک درپوش قدیمی لنز پیدا کنید. تعدادی سوراخ داخل آن ایجاد کنید، سپس با استفاده از اره یا وسیله دیگری به شکل یک دایره داخل آن را در بیاورید.

۲یک مقوای لوله ای شکل پیدا کنید

ترفند عکاسی ساخت لنز ماکرو

ما به فاصله ای بین سنسور و لنز احتیاج داریم تا بتوانیم فاصله کانونی را افزایش دهیم. یک مقوای لوله ای شکل پیدا کنید که قطری تقریبا هم اندازه با قطر درپوش لنز داشته باشد.

۳مقوای لوله ای شکل را آماده کنی

مقوای لوله ای شکل را به اندازه ای نزدیک به ۱۵ سانتی متر ببرید: این اندازه به لنزی که از آن استفاده می کنید بستگی دارد و با توجه به فاصله کانونی آن متغیر است، اما برای شروع اندازه مناسبی است. برای جلوگیری از انعکاس نا مناسب نور در داخل این مقوا از کاغذ مشکی رنگ در داخل آن استفاده کنید.

۴لنز را محکم کنید

با استفاده از نوار چسب عایق در لنز را داخل مقوای لوله ای شکل بچسبانید. حال قسمت جلوی لنز را به انتهای این مقوای لوله ای شکل با نوار چسب بچسبانید تا قسمت انتهای لنز که معمولاً به دوربین وصل می شود رو به بیرون باشد.

۵مقدار دیافراگم را تنظیم کنید

در قسمت پشت لنز اهرمی وجود دارد که دوربین از آن برای تنظیم دیافراگم استفاده می کند. با استفاده از این اهرم دیافراگم لنز را کاملاً باز کنید و روی آن را نوار چسب بزنید.

۶عکس بگیرید!

در قسمت تنظیمات دوربین حالتی که به شما اجازه می دهد بدون لنز عکاسی کنید را فعال کنید. دوربین را روی سه پایه بگذارید، آن را روی حالت Manual تنظیم کنید و چند عکس آزمایشی بگیرید.

نکته نهایی

زمانی که عکس می گیرید، باید با تغییر دادن سرعت شاتر نور مناسب را ایجاد کنید و نمی توانید دیافراگم را دست بزنید. برای فوکوس کردن هم باید فاصله دوربین از سوژه را تغییر دهید.


نظر دهید

17 + 4 =