قالب وردپرس
logo-mini

ساکن کردن حرکت

camera-shutter-speed

تصاویری که حرکت را ساکن می کند اغلب حیرت آور و با شکوه به نظر می رسند. اغلب اوقات برای ساکن کردن به طور موثر ، باید از سرعت شاتر بالا استفاده کنید ، این امر ، بخصوص هنگامی که سوژه موازی با شما حرکت می کند حیاتی است، مانند زمانی که یک خودروی مسابقه ای با سرعت از مقابل جایگاه تماشاچیان عبور می کند. معمولا این گونه سوژه ها به سرعت شاتر حداقل ثانیه نیاز دارند.به غیر از خودروهای مسابقه ای در پیست مسابقه، فرصت های بسیار دیگری نیز برای ساکن کردن حرکت وجود دارد.مثلا در دنیای دریاها ، امکان ساکن کردن حرکت نهنگ های قاتلی که از اعماق آب به بیرون آب می پرند وجود دارد. همین امر را در نمایش سوارکاران در حال سقوط ساکن کنید و در مسیر های اسکی بازی . اسکی بازان در حال پرش ر هوای سرد و خشک زمستان را ساکن کنید.

465-12-400x280

وقتی بخواهید هر سوژه ی متحرکی را ساکن کنید باید سه عامل را در نظر بگیرید. فاصله ی بین شما و سوژه ، جهتی که سوژه حرکت می کند ، و انتخاب لنز. اول تعیین کنید که فاصله ی شما از سوژه ی متحرکت چه قدر است ؟ سه متر؟ سی متر ؟ هر چه به حرکت نزدیک تر باشید.باید از سرعت شاتر بالاتری استفاده کنید. سپس تعین کنید که آیا حرکت به سمت شماست یا از شما دور می شود.سپس تصمیم بگیرید که چه لنزی مناسب تر است.

1341911952swim1

مثلا اگر از یک سوار کار در فاصله ی سه تا شش متری با یک لنز زاویه باز یا نرمال عکاسی می کنید. برای ساکن کردن حرکت باید از سرعت شاتر حداقل استفاده  کنید . اگر با یک لنز زاویه باز یا نرمال در فاصله سی متری فرار داشتید، اندازه سوژه و حرکت آن به مفدار قابل توجهی کم می شود.بنابر این سرعت شاتر ثانیه کافی است. اگر در فاصله ی ۱۵ متری هستید و یا استفاده از قدرت بزرگنمایی یک لنز تله فتوی ۲۰۰mm کادر را پر کرده اید، سرعت ثانیه ضروری است (دقیقا مانند زمانی که در فاصله ی سه متری از سوژه هستید.) نهایتا اگر سوارکار موازی شما حرکت کند و به واسطه ی بزرگنمایی لنز یا امکان فیزیکی نزدیک شدن به سوژه کادر را پر کند، به سرعت شاتر ثانیه نیاز خواهد داشت.

52 (1)


نظر دهید

17 + سیزده =