قالب وردپرس
logo-mini

ترفندهای عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی به خاطر اینکه معمولا با تصویربرداری از اشیاء بزرگ (که عکاسی از آنها مشکل است) سروکار دارد، می تواند با چالش روبرو شود. عکس های صنعتی عموما از محصولات، تجهیزات، ماشین آلات، کارگران و کارمندان یک شرکت گرفته می شوند. چنین عکس هایی ممکن است به خودی خود چشم نواز نباشند لذا عکاس آن باید کاری کند که به آنها جلوه بیشتری ببخشد. این عکس ها باید جذاب و تماشایی باشند آنچنان که توجه هر بیننده ای را به خود جلب کنند. در ادامه به بیان تعدادی از روش ها و ترفندهای عکاسی صنعتی پرداخته می شود که به کمک آنها عکاسان می توانند عکس های خیره کننده ای بگیرند.

ترفندهای عکاسی صنعتی,

۱- تکنیک نورپردازی: شما به درک کاملی از تکنیک نورپردازی و چگونگی کارکردن با آن به منظور رسیدن به بهترین نتایج نیاز دارید. شما باید قادر باشید که به طور دقیق میزان درخشندگی نور را اندازه گرفته و از نوری که به طور طبیعی در محیط های صنعتی وجود دارد، بهره بگیرید. اهمیت این موضوع به هنگام مواجهه با نورهای پیرامونی که عامل ایجاد کانتراست بین رنگها می شوند، پدیدار می شود. در اکثر مواقع کانتراست ایجاد شده  فراتر از حوزه حساسیت دوربین شماست.

download (1)

۲- قبل از گرفتن عکس نهایی ناحیه عکاسی را بازدید کنید: از مدیر شرکت بخواهید که قبل از عکسبرداری به محیط دسترسی داشته و با موضوع عکاسی و اشیاء پیرامونش آشنا شوید. از مسئولین بخواهید که ماشین آلات موجود در محیط را تا حد امکان تمیز کرده و آثار روغن یا گریسکاری روی آنها مشاهده نشود. همچنین درصورت نیاز بخواهید تا قبل از عکسبرداری، رنگ آمیزی ضروری صورت گرفته و دکور مناسب درمحل تهیه شود.
این نکته نیز مهم است که به کمک عکسبرداری دیجیتال چند تصویر نمونه بگیرید تا معیاری از پیش نمایش صحنه عایدتان شود. این کار به شما کمک می کند متوجه تغییراتی شوید که جهت آماده سازی صحنه باید در شیء و محیط اطراف آن اعمال شود. عکسبرداری مجدد از منظره و صحنه های مربوط به صنایع هزینه بر بوده و فرایند تولید را مختل می کند لذا شما باید در همان نوبت اول کارتان را به درستی انجام دهید. اگر در برخی از عکس ها کارکنان نیز وجود دارند از آنها بخواهید که لباس سرتاپا و ایمن بپوشند. چنانکه پوشیدن لباس سرتاپا میسر نیست (به عنوان مثال اگر افرادی که در تصویر هستند از مدیران آن شرکت هستند) از آنها بخواهید که کلاهی مناسب و ایمن بپوشند.

Photograpy of corporate industrial sites, activities and processes.

۳- تجهیزات: برای گرفتن چنین عکس هایی، به همراه داشتن سه پایه جهت نگه داشتن دوربین ضروریست. اگر سه پایه موجود نبود باید اطمینان پیدا کنید که به هنگام عکسبرداری دوربینتان را روی سطحی قرار می دهید که جابجا نمی شود و لرزش دوربین نداشته باشید. این نکته وقتی اهمیت ویژه پیدا می کند که شما می خواهید از دستگاه هایی عکس بگیرید که دارای قطعاتی با خطوط مستقیم بلند هستند. در اینگونه مواقع حتی لغزشی اندک در موقعیت دوربین می تواند خطوط موجود در تصویر را تا حد زیادی منحرف کند.

۴- گرفتن تصویر: شما می توانید به کمک آهسته کردن سرعت باز و بسته شدن دریچه دوربین، اثر حرکات را در عکس خود نگاشته و یک تصویر مات هنری بگیرید. اگر روی منطقه عکسبرداری یا در اطراف آن سایه وجود دارد، شما می توانید با استفاده از رفلکتورها به تصاویری دوست داشتنی دست پیدا کنید. در این حالت نیز داشتن سه پایه کاملا ضروری است تا دوربین را ثابت نگه دارد.

۵- روشنایی و (کانتراست): در اماکن صنعتی معمولا تعداد زیادی منبع نور وجود دارد که عکسبرداری را با مشکل روبرو می کنند. فوکوس عکس در چنین اماکنی روی ماشین آلات بزرگی است که اغلب از فولاد ساخته شده اند و نور را منعکس می کنند. استفاده از نورهای مصنوعی در محیط های صنعتی چالشی بزرگ برای عکسبرداری است. عکاسی در روزهای ابری می تواند به شما در کاهش میزان نورهای منعکس شده کمک کند.

اگر شما می بایست عکس هایی از بیرون یک ساختمان بگیرید، می توانید از نوری که به ماشین آلات صنعتی تابیده شده است کمک بگیرید. بیشترین استفاده از این نورها به هنگام تاریک شدن هوا ممکن است. استفاده از حالت با کانتراست بالا برای عکسبرداری در محیط های صنعتی اغلب نتایج بهتری به دست می دهد. درصورت وجود مقدار زیاد فولاد در محیط از دیاگرام های f8 و f11 در دوربین خود استفاده کنید زیرا این دیاگرام ها باعث بهتر به نظر رسیدن فولاد می شوند.
همانند سایر انواع عکاسی، عکاسی صنعتی نیز با چالش های خاص خود روبروست اما مطمینا موفقیت در این شاخه برای شما غیر ممکن نیست. استفاده از تکنیک های صحیح و مناسب، دست یافتن به هر چیزی را امکانپذیر می کند.


نظر دهید

4 × سه =